Kadın Hekimlere Döner Bıçaklı Saldırıya Tutuklama

  26.03.2012   2484 okunma   
14 Ekim 2011 tarihinde Adana Numune Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nde görevli iki kadın doktora bıçaklı saldırmalarının ardından kendilerine müdahale etmek isteyen güvenlik görevlileri ile polislere de mukavemet göstererek çocuk kliniğinde yatan yaklaşık 70 hasta çocuğu ve ailelerini dehşete düşürerek korkulu anlar yaşatan saldıran Ömer Argındoğan (1990) ve İlhan Yüksel (1989)’in duruşması Adana 14. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. Döner bıçaklı saldırgan Ömer Argındoğan 22 Mart 2012 günü görülen ilk celsede tutuklandı.

Adana Numune Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Klinik Şefi Prof. Dr. Mehmet Turgut, Adana-Osmaniye Tabip Odası Başkanı Dr. Resmiye Kaya, Genel Sekreter Dr. Nuh Demirpas, Dr. Ali İhsan Ökten, Av. Ebru Atıcı Sevindik ile hekimler saldırıya uğrayan Dr. Yasemen Canöz ve Dr. Nurşah Özdemiri duruşmada yalnız bırakmayarak destek oldular.

Sağlık çalışanları hedef gösterilmemeli

Adliye çıkışı yaptığı açıklamada döner bıçağı ile yapılan bu saldırı ile sağlık emekçilerine dönük şiddetin geldiği noktaya açıkça ortaya koyduğunu belirten Adana-Osmaniye Tabip Odası Başkanı Dr. Resmiye Kaya, "Bu durum yanlış giden sistemsel sorunların suçunun, yükünün hekimlere, sağlık çalışanlarına yüklenmesinin ve hedef gösterilmesinin bir sonucudur. Yetkililerin bu yöndeki söylemlerini değiştirmelerini, bu suçları işleyen kişilerin de gerekli cezaları almaları gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Kişisel gerginlikler hekime yansıtılmamalıdır

Hekimler hastalar için çalışmaktadır, onlar için var olduklarını söyleyen Adana Numune Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Klinik Şefi Prof. Dr. Mehmet Turgut, "Hekimlere saldırmak ve hakaret etmek ile hastalar iyileştirilemez. Hasta ve hasta sahiplerinin kendi gerginliklerini hekime şiddet olarak yansıtmaları doğru değildir. Böyle giderse her hekimin başına bir de güvenlik görevlisi koymak gerekecektir. Bilinmelidir ki sağlık personeli de görevini yapan nitelikli bir kamu elemanıdır” diye konuştu.


Kaynak: ttb.org.tr