Şiddete Uğrayan Kadın Hekime Ceza

  27.03.2012   2805 okunma   
Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2009 yılında başhekim tarafından şiddete uğrayan Dr. Dilek Argon suçlu çıkarıldı.

Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’de görev yapan Dr. Dilek Argon 15 Ocak 2009’da işe yarım saat geç geldiği gerekçesiyle hastane başhekimi Dr. Yusuf Özertürk’ün fiziksel şiddetine maruz kalmış ve konuyla ilgili kamuoyunda oluşan duyarlılık sonucu başhekim görevden alınmıştı. Bunun üzerine Özertürk aynı olayda kendisini yaraladığı gerekçesiyle Dr. Dilek Argon hakkında davacı olmuştu.

Açılan davada Dr. Yusuf Özertürk “basit yaralama” ile Dr.Dilek Argon ise “basit yaralama, hakaret ve tehdit” ile suçlanıyordu. Kartal Adliyesi’nde dün (26 Mart) bu davanın karar duruşması görüldü.  İstanbul Tabip Odası ve TTB Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu, dava öncesi Adliye önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı yapan TTB Onur Kurulu Üyesi Elif Kırteke, son yıllarda hekimlere, hemşirelere ve sağlık kurumlarında çalışanlara yönelik şiddet olaylarına dikkat çekti. Kadın sağlık çalışanlarının da sistematik erkek şiddetinden nasibini aldığını söyleyen Kırteke, “şiddeti uygulayan bir gün başhekim, bir gün Kaymakam, bir başka gün hasata yakını erkek oluyor” dedi.

Davada Argon ve Özgentürk’e para cezası verilerek hükmün açıklanması 5 yıl geri bırakıldı.

Sendika.Org’a davayla ilgili bilgi veren Elif Kırteke, davada şiddeti uygulayanla görenin yer değiştidiğini söyledi. Başhekim’in sadece yaralama ile yargılandığı davada Dilek Argon’un Çapa Tıp Fakültesi’nden şiddet gördüğüne dair rapor almasına rağmen Argon’un suçlu bulunduğunu belirtti. Yusuf Özertürk’e el bileğinde hassasiyet tıbbi tanımı konulduğunu söyleyen Kırteke, “şiddet uygulayan birinin elinde hassasiyet oluşması normal” dedi.

Kırteke, dava sonucunda Argon’a ve Özentürk’e para cezası verilerek şiddet gören ile uygulayanın cezasının eşitlenmesini eleştirdi.

Kaynak: Sendika.Org