Yine Doktora Saldırı Yine Protesto Eylemi

  28.03.2012   3440 okunma   
İzmir Tabip Odası ve Genel Sağlık İş Sendikası, geçen cuma günü, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik Cerrahi Servisi’nde görevli Dr. Emin Sır’a yönelik yapılan saldırıyı dün yaptığı bir eylemle kınadı.

Genel Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Dr. Ali Gül, sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların son günlerde artmasının temelinde uygulanan ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ olduğunu belirterek, “Sağlığın parayla alınır, satılır bir metaya dönüştürülmüş olması sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların başlıca nedenidir. İnsanlar sağlığı kendilerine sunulan bir kamusal hizmet olduğunda sağlık çalışanına farklı, parayla ilişkilendirilen bir hizmet olduğunda farklı şekilde değerlendirmektedir” dedi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a seslenen Gül, “Siz sağlık çalışanlarının da bakanısınız. Bizi hedef göstermeyin, gerekli güvenlik önlemlerini alın” dedi.

Kadınla ağabeyi
Saldırıya hedef olan Emin Sır ise kendisine saldıran kişinin özürlü raporu almak için hastaneye başvurmuş bir kadın ve onun ağabeyi olduğunu belirterek olayı şöyle anlattı:
“Öğlen saatlerinde genç bir kadın ve annesi geldi. Özürlü raporu almak istediğini söyledi. Ben de özürlü raporlarının heyet tarafından verildiğini ancak kendisindeki özrün bu rapor almaya yetmeyeceğini anlatmaya çalışarak muayene odasından çıkarmaya çalıştım. Bu sırada önce kendisi, sonra da dışarda bekleyen ağabeyi bana saldırdı. Kafama ve vücudumun çeşitli yerlerine tekmeyle yumruk darbeleri aldım. Yeşilyurt Karakolu’na gittiğimde onlar da benden şikayetçi oldu.”


Kaynak: Hürriyet İzmir