Sağlık Çalışanına Şiddet Can Aldı: Dr. Ersin Aslan'ı Kaybettik

  18.04.2012   2654 okunma   
Gaziantep’te ameliyatına girdiği 85 yaşındaki kanser hastasının hayatını kaybetmesi üzerine 17 yaşındaki torunu tarafından kalbinden bıçaklanan uzman Dr. Ersin Arslan, yaşam mücadelesini kaybetti.

Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi'nde görevli kalp damar cerrahisi uzmanı Dr. Ersin Arslan (26), servisteki odasında M.G'nin saldırısına uğradı.

Bağırma sesleri üzerine odaya giren meslektaşları ve sağlık görevlilerinin göğsünden ve karnından bıçaklanmış halde bulduğu Arslan, meslektaşları tarafından bir üst kattaki ameliyathaneye kaldırıldı.

Olay sonrasında servisin tuvaletine gizlenen M.G. (17), güvenlik görevlileri ve hastane personeli tarafından saldırıda kullandığı tahmin edilen bıçakla yakalanarak, polise teslim edildi.

Çocuk Şube Müdürlüğü'nde gözaltına alınan M.G'nin, dedesinin bir süre önce Dr. Arslan'ın da katıldığı bir ameliyatta hayatını kaybettiği, saldırıyı bu nedenle "intikam" için gerçekleştirdiğini söylediği iddia edildi. 

Mesai arkadaşlarının kurtarmak için büyük çaba sarf ettiği ve kan bağışlamak için adeta sıraya girdiği Arslan, akşam saatlerinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfü Bay, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Metin Karakök ve Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ali Güven Fincan hekimlerle Acil Servis önünde bir araya geldi.

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfü Bay burada yaptığı açıklamada sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların devam ettiğini belirterek, "Bu olay ne ilk ne de son olacaktır. Hekim arkadaşlarımız başta olmak üzere hiçbir sağlık çalışanının can güvenliği yoktur. Bu konuda hükümeti gerekli önlemleri almaya çağırıyorum" diye konuştu.

Konuşmaların ardından gruptan bazı hekimlerin "Başhekim istifa" diye slogan attılar.
 
Tabip Odası Açıklama Yayınladı
Gaziantep-Kilis Tabip Odası saldırının ardından bir açıklama yayınlayarak "Saldırıyı kınıyoruz ve tel'in ediyoruz" dedi. Tabip Odası tarafından yapılan açıklamada ayrıca "10 yıldan bu yana devam eden sağlıkta dönüşüm programı, hasta memnuniyeti tek hedef olarak ortaya konduktan sonra bizlere yönelik saldırılar da giderek artmaya başlamıştır." denildi.