Van'da Doktora Şiddet Olayı ve İş Bırakma

  27.04.2012   2634 okunma   
Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi binasında hizmetlerini sürdüren Van Kadın ve Doğum Hastalıkları Hastanesi'nde görevli Dr. Şerafettin Erol, kimliği henüz belirlenemeyen bir kişi tarafından saldırıya uğradı.

Hastanede görevli Dr. Erol'un polikliniğine randevu almadan gelen bir hasta yakını, eşinin muayene edilmesini istedi. 

Bunu kabul etmeyen Dr. Şerafettin Erol'un, randevu alması veya acil servise başvurmasını istediği hasta yakını, sinirlenerek bir taraftan hakaret ve küfürler kavururken, bir taraftan da poliklinikte bulunan masa ve üzerindeki eşyaları dağıttı. 

Saldırgan, çevrede bulunan vatandaşların ve hastane görevlilerin araya girmesi ile hastaneden uzaklaşırken, polise başvuran ve şikayetçi olduğunu belirten Dr. Şerafettin Erol'un ifadesi ardından şahsın bulunması için çalışmalara başlandı. 

Bu arada Van Hakkari Tabipler Odası bir açıklama yaparak, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan Dr. Şerafettin Erol'un darp edildiğini duyurdu ve ilerleyen saatlerde konuyla ilgili hastane acil servis önünde bir basın açıklaması yapılacağını belirtti. 

Öte yandan, kısa bir süre önce aynı hastanede görevli Dr. Oğuz Eroğlu'nun BDP Van Milletvekili Özdal Üçer tarafından darp edilmesi ülke genelinde büyük tepki almış ve geniş etki uyandırmıştı. 

Sağlıkçılardan İş Bırakma Eylemi
Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile İpekyolu Devlet Hastanesi'nde çalışan doktorlar, yaşadıkları sıkıntılar giderilinceye kadar poliklinik hizmeti vermeyeceklerini açıkladı. 

Doktorlar, yaşadıkları sıkıntıları dile getirmek ve çözüm bulunmasını sağlamak amacıyla Sağlık il Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklama yapan Uzman Doktor Elif Altan Mutlu, çok büyük sıkıntılar yaşadıklarını belirtti. 

Deprem sonrasında hekim sayısında çok büyük zamlanın olduğunu söyleyen Mutlu, "Deprem sonrasında 160 hekimken hastane kadrosu, 100 kişiye düştü. İpekyolu Hastanesi de aynı şekilde düştü. Bundan 1 ay önce acil servisimizde yeterince doktor varken, artık bu doktorların sayısı 2-3'e düştü. Hem poliklinikte hem de acil serviste hizmet vermekteyiz. Üstelik herkes kadar depremi yaşadık. Çoğumuz şu an ailesi ile birlikte yaşamıyor. Konteynerlerde yaşıyoruz. veya başkalarının evinde yaşıyoruz. Ne acilde verdiğimiz hizmetler, ne de polikliniklerde verdiğimiz hizmetler verimli. Hastanemizin her bölümüne acil hekim getirilmesini istiyoruz. Poliklinikleri bu amaçla kapattık. Biz de yeni doktorlar gelinceye kadar sadece acil serviste hizmet vermeye devam edeceğiz. Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi de buna dahil olacak gibi görünüyor. 

Şu anda Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Van İpekyolu Devlet Hastanesi'nde bu eylemimiz devam ediyor. Bugün bir darp olayı yine yaşandı. Kadın Doğum Uzmanı arkadaşımız polikliniğinde darp edildi. Şerafettin Erol isimli arkadaşımız. Bununla ilgili sıkıntılarımızı dile getirmek için buradayız." diye konuştu.


Kaynak: cnnturk.com-haberler.com