Rize Çayeli'nde aile hekimine saldırı

  11.09.2017   988 okunma   

 Rize'nin Çayeli İlçesi'nde 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'nde görevli doktor 65 yaşındaki İhsan Yılmaz, kimliğini ibraz etmediği eşine ilaç yazmasını istediği 58 yaşındaki M.K. tarafından saldırıya uğradı. Olayda burnu kırılan, kaşına 5 dikişi atılan ve yüzünde morluklar oluşan doktorun şikayeti üzerine gözaltına alınan saldırgan savcılık tarafından serbest bırakıldı.

Olay, 7 Eylül tarihinde Çayeli İlçesi Yaka Mahallesi'ndeki 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'nde yaşandı. İddiaya göre kimliği yanında olmayan eşine ilaç yazdırmak isteyen M.K., doktor İhsan Yılmaz'a başvurdu. Hastayı ve kimliğini görmeden ilaç yazamayacağını belirten doktor Yılmaz, M.K.?nın ısrarı ile karşılaştı. M.K., doktor Yılmaz ile tartıştı ve ardından darp etmeye başladı. Aile Hekimliği çalışanlarının araya girmesiyle M.K. uzaklaştırıldı, yaralanan doktor Yılmaz ise Çayeli Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Olayda burnu kırılan, açılan kaşına 5 dikişi atılan ve yüzünde morluklar oluşan doktor İhsan Yılmaz, saldırgandan şikayetçi oldu. Polis tarafından gözaltına alınan M.K., savcılık tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

'KENDİNİ BİLMEYEN KİŞİLER VAR'
53 Gazeteciler Derneği'nde beraberinde Rize Aile Hekimleri Derneği Başkanı Cüneyt Beyaz ile birlikte açıklama yapan doktor İhsan Yılmaz, babasının, kendinin, eşinin ve iki çocuğu ile gelininin doktor olduğunu belirterek ailece yıllardır insanlara sağlık hizmeti sunmaya çalıştıklarını söyledi. 41 yıllık hekim olduğunu ve ilk kez böyle bir olayla karşılaştığını anlatan Yılmaz, 'Bana kaydı olmayan bir şahıs kapıdan bağırıp çağırıp odama girdi. Kimliksiz ve hasta olmadan ilaç yazdırmak istedi. Bunun yasal olmadığını belirtince beni darp etti. Kaşıma 5 dikiş atıldı, burnum kırıldı' dedi. Şiddetin soysal bir sorun haline geldiğini ifade eden doktor İhsan Yılmaz, 'Bu güzelim ülke çocuklarımıza torunlarımıza kalacak. İçimizde hep endişeyle mi yaşayacağız' Hekimlik dünyanın en şerefli mesleği.Hep insanların acısını dindirmeye çalıştık. Maalesef kedini bilmeyen bu tür kişiler var. Devlet büyüklerimiz bu konuda ne yapılması gerektiğini ciddi ciddi düşünmesi lazım" diyerek gelişen ülkede kişilerin kendini geliştirmemesi ile bu ülkenin sonunun ne olacağını sordu.

Rize Aile Hekimleri Derneği Başkanı Cüneyt Beyaz'da saldırganın serbest bırakılmasına tepki gösterdi, 'Kişi darp ediyor, hasar veriyor ve buna rağmen serbestçe gezebiliyor. Bu rahatlık böyle potansiyele sahip insanları cesaretlendiriyor. 'Ben yaparım gezerim' diyorlar. Devlet bu saldırıların kendisine yapıldığını hissetmesi lazım. Yoksa huzur bozulacak, huzur bozulunca hizmette bozulacak.? uyarılarında bulundu.


Kaynak: haberler.com / 11.09.2017