Mahkum doktoru bıçaklayıp firar etti

  02.08.2018   611 okunma   

Aydın E Tipi Cezaevi’nde yatarken rahatsızlanarak revire kaldırılan fakat tedaviyi kabul etmeyerek hastaneye sevk edilmek isteyen mahkum doktoru bıçakladıktan sonra firar etti.

Olay, dün saat 15.00 sıralarında Aydın E Tipi Cezaevi’nde meydana geldi. Mahkumlardan biri hastalanınca revire sevk edildi. Durumun bildirilmesi üzerine Efeler İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Dr. Yunus Emre Baba mahkumun tedavisi için cezaevine çağrıldı. Tedavi edilmek istemeyen mahkum doktordan kendisini hastaneye sevk etmesini istedi.

İddiaya göre doktor, bu isteği yerine getiremeyeceğini söyleyince mahkum bıçaklı saldırısına uğradı. Dr. Yunus Emre Baba’yı bıçaklayan mahkum ardından cezaevinden firar etti.

Yaralanan doktor, cezaevi yetkililerin ihbarı üzerine gelen sağlık ekipleri tarafından ambulansla Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada tedaviye alınan Yunus Emre Baba’nın ameliyata alındığı ve tedavisinin devam ettiği öğrenildi. Firari mahkumun yakalanması için çalışmalar sürdürülüyor.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA
Konuyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, tedaviye alınan Dr. Baba'nın sağlık durumunun takip edildiği belirtildi.

Sağlık Bakanlığı olarak hangi gerekçe ile olursa olsun çalışanlara yönelik şiddetin kınandığı da belirtilen açıklama şöyle:
"Aydın Efeler İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Dr. Yunus Emre Baba, Aydın E Tipi Cezaevi’nden hastaneye sevk isteyen ve muayeneyi kabul etmeyen bir mahkum tarafından bıçaklı saldırıya uğramıştır. Hemen ameliyata alınan doktorumuzun takip ve tedavisi devam etmektedir. Olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştır. Saldırganın en ağır şekilde cezalandırılması için hukuki süreç yakından takip edilmektedir. Sağlık Bakanlığı olarak, hangi gerekçe ile olursa olsun çalışanlarımıza yönelik şiddetin her türünü kınıyoruz. İnsan sağlığı için kutsal bir görev ifa eden sağlık çalışanlarımıza şiddet asla kabul edilemez. Saldırıya uğrayan doktorumuza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, acil şifalar diliyoruz."

AYDIN VALİSİ: BÜTÜN KOŞULLAR, TEDBİRLER GÖZDEN GEÇİRİLECEK
Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, E Tipi Açık Cezaevi'nde doktora bıçaklı saldırıda bulunan hükümlünün firar etmesiyle ilgili, "Bu yeni durumda cezaevi şartları dahil olmak üzere bütün koşullar, tedbirler gözden geçirilecek, ilave tedbirler alınması gerekiyorsa onlar da değerlendirilecek." dedi.

Vali Köşger, bir program sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de son zamanlarda görülen doktora şiddet olayının Aydın'da da yaşandığını anımsattı.

Cezaevi doktorunun bir hükümlüyü muayene ettiği sırada saldırıya uğradığını hatırlatan Köşger, doktorun sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

Saldırganın olay sonrası firar etmesiyle ilgili de değerlendirme yapan Köşger, şöyle konuştu:
"Tabii bu yeni durumda cezaevi şartları dahil olmak üzere bütün koşullar, tedbirler gözden geçirilecek, ilave tedbirler alınması gerekiyorsa onlar da değerlendirilecek ancak hekimlere, sağlık camiasına yönelik son dönemde artan bu menfur hadiseleri de bir kez daha lanetle kınıyoruz. En temel hayati ihtiyaçlara yönelik hizmet veren arkadaşlarımıza yönelik bu tür saldırıların olması hiçbir şekilde hoş görülemez, kabul edilemez. Olayı şiddetle, nefretle kınıyoruz.''


Kaynak: hurriyet.com.tr / 02.08.2018