Ağrı Doğubeyazıt'ta Hekime Yönelik Şiddet

  14.10.2012   2244 okunma   
Ağrı Doğubeyazıt Devlet Hastanesi'nde görev yapan Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Bayat, hasta yakınlarının sözlü ve fiili şiddetine maruz kaldı

Antep'te Dr. Ersin Arslan'ın ölümüyle toplumsal gündeme giren sağlık emekçilerine yönelik şiddet, devam ediyor. Dün Ağrı Doğubeyazıt Devlet Hastanesi'nde görev yapan Dr. Mehmet Bayat, poliklinik hizmeti sırasında hasta yakınlarının sözlü ve fiili şiddetine uğradı. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, üyeleri üyeleri Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Bayat'ın saldırıya uğramasının, AKP hükümetinin uyguladığı sağlık politikalarının sonucu olduğunu söyledi.

SES açıklamasında, “Bu şekilde saldırı ve şiddet tehdidi ve performans baskısı altında, Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın uygulanmasından doğan 'norm kadro' fazlası çalışanın binleri bulduğu, dolayısıyla görev yerinin değiştirilmesi tehlikesiyle karşı karşıya hizmet vermeye çalışmak yetmezmiş gibi, hekim ve sağlık çalışanları, mesleki uygulama sırasında her türlü risk ve meslek hastalığı ile de karşı karşıya kalmaktadır” denildi.

Dr. Bayat'a uygulanan şiddeti kınayan SES, “Sayın Bakan, “Dönüşüm” dediğiniz sistem iflas etti. Gün geçmiyor ki bir sağlık çalışanı saldırıya maruz kalmasın. Onun için vakit varken bu sisteminizi uygulamaktan vazgeçin, halkın bu sağlık sisteminden memnun olduğu iddianızdan da vazgeçin. Bu kadar çalışanınızın şiddete maruz kalması sizi rahatsız etmiyor mu? Şiddeti doğuran bu sisteme karşı mücadelemizin süreceği ve giderek büyüyeceği bilinmelidir. Sağlık emekçileri başta olmak üzere tüm emekçileri, biz sağlık emekçilerini ve hizmet verdiğimiz halkı mağdur eden bu sisteme karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi.

Kaynak: ETHA / 12.10.2012