Denizli'de Doktora Saldırıya Tepki

  21.03.2012   3576 okunma   

Denizli'deki Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi Servisi'nde asistan Dr. Veysel Başkan, bir hasta yakınının sözlü ve fiili saldırısına uğradı. Denizli Tabip Odası, hastane önünde eylem yaparak saldırıyı kınadı. Protestoya çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.

 

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi Servisi'nde geçen pazartesi günü hastasıyla doktorların ilgilenmediğini ileri süren İ.A., asistan Dr. Veysel Başkan ile tartıştı. İddiaya göre, hasta yakını, Dr. Başkan'a önce sözlü, sonra da fiili saldırıda bulundu. Dr. Veysel Başkan, hasta yakını hakkında şikayetçi oldu.

ŞİDDET KINANDI

Asistan Dr. Başkan'ın hasta yakını tarafından saldırıya uğraması, Denizli Tabip Odası tarafından protesto edildi. Pamukkale Üniversitesi Hastanesi önünde yapılan eylemde konuşan Dr. Adil Zorlu, 'Meslektaşımız, hasta yakını tarafından sözlü ve fiziksel saldırıya uğradı. Son yıllarda sağlık çalışanlarına yönelik şiddet arttı. Artık yeter diyoruz. Bizler çalıştığımız kurumlarda güvenli, huzurlu ve şiddete uğramayacağımız koşullar istiyoruz. Hastalarımız şunu bilmelidir ki; Sağlıkta dönüşüm politikalarının yakıcı sorunlarının sorumlusu biz doktorlar değiliz. Sağlık kurumlarındaki düzensizliklerin ve sağlıktaki kötü yönetimlerin sorumluları doktor ve sağlık çalışanları değildir. Şiddetsiz bir ortamda, hedef gösterilmeden, iyi, onurlu doktorluk yapabileceğimiz günleri ümit ediyoruz' dedi.

Saldırıya uğraşan Dr. Veysel Başkan, 'Hastayla ilgilendiğimiz halde, hasta yakını ilgilenmediğimizi iddia ederek bana saldırdı. Ben de kendimi korudum. Sonra araya güvenlik görevlileri girdi bizi ayırdı. Konu yargıya intikal etti. Saldırgandan şikayetçi oldum' diye konuştu.


Kaynak: haberler.com