Bitlis'de Hekimler Darp Edilen Meslektaşları İçin Eylemdeydi

  03.04.2012   2331 okunma   
Bitlis'te 1 No'lu Aile Sağlığı Merkezi'nde görev yapan ve 30 Mart günü kendisinden rapor isteyen kişiler tarafından darp edilen aile hekimi Dr. Mehmet Polat için, Bitlis Tabip Odası'nca 31 Mart 2012 günü bir basın açıklaması yapıldı. 

Bitlis Devlet Hastanesi önünde yapılan basın açıklamasını Tabip Odası Üyesi Dr. Mustafa İkizek okudu. 

İkizek, ülkede görevlerini yürüten sağlık çalışanlarının, akıl almaz saldırılara maruz kaldığını ve bu saldırıların son yıllarda gittikçe arttığını savundu. 

Dün bir aile hekiminin görevini icra ederken, acımazsızca fiili saldırıya uğradığını dile getiren İkizek, şunları kaydetti: 

"Özellikle hekim ihtiyacının çok olduğu bölgelerimizde, mesleğimizi en iyi şekilde yapma gayreti içindeyiz. Ülkemizde bu yüce görevimizi yaparken, maalesef halkımızı temsil etmediğine inanmadığımız kendini bilmez bazı insanların akıl almaz saldırılarının son yıllarda gittikçe arttığına şahit oluyoruz. Bir meslektaşımız dün aile hekimliğini icra ederken, acımazsızca fiili saldırıya uğramıştır. Hasta hakları, bazı hastalarımız tarafından yanlış anlaşılarak, her fırsatta sağlık mensuplarına fiili saldırı hakkı olarak kullanılmaktadır. Bu duruma ciddi önlemler alınmadığı sürece, sağlık çalışanlarına karşı sözlü ve fiili şiddet artarak devam edecek. Hasta haklarının yanında doktor ve sağlık çalışanlarının hakkı da unutulmamalıdır. Gece gündüz demeden fedakarca çalışan sağlık personelleri, adeta sahipsiz bırakıldı. Bu konularda odamız ve diğer meslek örgütlerinin uyarılarına rağmen, hiçbir önlemin alınmamasını üzüntüyle izlemekteyiz." 

Kamuda çalışan diğer memurlara karşı cesaret edilemeyen sözlü ve fiili şiddetin, sağlık alanında çalışanlara kolayca uygulanabilir hale geldiğini belirten İkizek, özelikle acil servislerde çalışan sağlıkçıların, can güvenliğinin tehlikede olduğunu, polikliniklerde de çalışanlara her gün sözlü ve fiili saldırıların uygulandığını kaydetti. 

Kaynak: haberler.com