Diyarbakır'da Hemşireye Hasta Yakını Saldırısı

  23.04.2012   2864 okunma   
Diyarbakır'da bir erkek hemşire, kadın hastaya iğne yaptığı için kadının kocasının saldırısına uğradı. Saldırı anlatan erkek hemşire Sebahattin K. "Bizim hasta seçimi yapma lüksümüz yok" dedi.
 
Alınan bilgilere göre, Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil serviste görevli erkek hemşire Sebahattin K, Acil servise gelen bir kadın hastaya iğne yaptı. Eşinin kayıt işlemlerini yaptırdıktan sonra Sebahhattin K'nin yanına gelen, F.S iğneyi onun yaptığı öğrenince "Benim karıma bir erkek nasıl iğne yapar" diye bağırmaya başladı. Sakinleşmeyen F.S,  Sebahattin K'nin üzerine saldırıp, hakaretler yağdırdı. Öfkeli kocayı serviste bulunan diğer hastane çalışanları güçlükle dışarı çıkardı. Erkek Hemşirenin kıskanç kocadan şikâyetçi olunca polis tarafından gözaltına alındı.

Polis tarafından ifadesi alınan ve daha sonra mahkemeye çıkartılan F.S görevli erkek hemşireye hakaret ve tehdit suçlaması ile 1 yıl 2 ay ceza aldı. Cezası ise 5 yıl süre ile denetime tabi tutulması kararı verilerek serbest bırakıldı.

"HASTA SEÇİMİ YAPMA LÜKSÜMÜZ YOK"
Yaşanan Olayı Gazetemize anlatan Erkek hemşire Sebahattin K. "Böyle bir saldırıya uğradığı için büyük bir üzüntü yaşadığını söyleyerek şunları söyledi:"Kadının eşini, kayıt yaptırmak için bilgisayara gönderdim. Sonra da enjeksiyonu yaptım. Hasta yakını durumu öğrenince direkt bana saldırıp, hakarette bulundu. Gerekçesi sadece eşine enjeksiyon yapmam. Aşağı yukarı günde gelen hastaların yüzde 70'i kadın. Bizim işimiz acil, istesek de istemesek de müdahale etmek zorundayız. Biz hasta seçimi yapmayız, ayrıca ailenin, 'İğneyi kadın hemşire yapsın' diye talebi olmadı. Hastanın kadın ya da erkek sağlık personeli seçme hakkı yok. Eğer bize hassasiyetlerini bildirselerdi, kadın arkadaşlarımıza yönlendirirdik, fakat benim amacım böyle bir olayın yaşanması vahimdir bizler sağlık çalışanı olarak her türlü zor şartlar altında görevimizi yapıyoruz böylesi olayların tekrarlanmamasını diliyorum."dedi.


Kaynak : Sedat Irmak / Diyarbakır Haber