Erzurum'da Hasta Yakınlarından Hekime Şiddet Olayı

  28.04.2012   2630 okunma   
Erzurum’un Horasan İlçe devlet hastanesinde görevli pratisyen hekim Cemil Kürkçü(27), hasta yakınları tarafından görev başında iken tekme tokat dövülerek hastanelik edildi.
 15 Nisan günü öğlen saat 12.30 sularında meydana gelen olay, iddialara göre şöyle gelişti. Horasan ilçesinde oturan H.K. adlı kadın, karın ağrısı şikayeti çekince oğulları Cevdet Kars, Serkan Kars ve Erdal Kars tarafından Horasan devlet hastanesine götürüldü. Acil servis sorumlusu olan doktor Cemil Kürkçü, hastayı kontrol ettikten sonra ağrı kesici iğne yapılmasını istedi. Öğlen saati olduğu için hastanede görevli bayan hemşireler yemekteydi. Doktor Cemil Kürkçü, bayan hastaya o an acilde olan erkek sağlık görevlisininiğne yapmasını istedi.

“ANAMA ERKEK SAĞLIKÇI İĞNE YAPMASIN DAYAĞI”
Erkek görevliiğne yapmak için hazırlanırken H.K.’nın oğullarının tepkisi ile karşılaştılar. Cevdet Kars, doktor Cemil Kürkçü’den annelerine hemşirenin iğne yapmasını istedi. Bu talep üzerine Doktor Kürkçü, “Şu an hemşireler öğle paydosu olduğu için yemekteler. 10 dakikaya kadar gelirler. 10 dakika bekleyin hemşire iğne vursun” dedi. Cevdet Kars, bunun üzerine karşıda masa başında görevini yapmakta olan bayan bilgi işlem memurunu gösterip, ‘O bayan iğne vursun’ dedi. DoktorKürkçü, ‘O arkadaş sağlık görevlisi değil. İğne yapma yetkisi yok’ dedi. İddiaya göre Cevdet Kars ile kardeşleri Serkan Kars ve Erdal Kars doktora dönüp, “Erkek görevli senin anana iğne yapsın” dedi. Sinirlenen Cevdet Kars, doktor Cemil Kürkçü’yü yumrukladı. Aldığı yumruk darbesi sonrası dudağı patlayan ve burnundan kan gelen doktor Cemil Kürkçü, yüzünü yıkadıktan hiçbir şey olmamış gibi diğer hastaların sağlığını düşünerek görevine devam etmeye çalıştı. Saniyeler sonra ise diğer kardeşler Serkan Kars ve Erdal Kars, saldırdı.

DÖVÜLEN DOKTARA 7 GÜN RAPOR
Dayak yiyen doktor, diğer sağlık çalışanları ve hasta yakınları tarafından magandaların elinden kurtarıldı. Sorumlusu olduğu Acil serviste ilk müdahalesi yapılıp tedaviye alınan Cemil Kürkçü’ye, 7 gün ‘iş göremez’ raporu verildi. Raporda; doktorun aldığı darbeler sonrası, yüzünde ve vücudunun çeşitli yerlerinde darptan dolayı ezikler olduğu belirtildi. Şikayet üzerine gözaltına alınan Cevdet Kars, Serkan Kars ve Erdal Kars, “görevli memura görevi başında saldırı’ suçundan Horasan Cumhuriyet savcılığına çıkarıldı. Zanlılar, ifadeleri alındıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.  Doktorun raporunun 22 Nisan’da sona erdiği ancak ek rapor alarak, izin süresini uzattığı öğrenildi. Doktoru döven zanlıların serbest bırakılması, başta hastane personeli olmak üzere tüm kesimlerin tepkisini çekti. Şiddet mağduru doktor, rapor aldıktan sonra memleketi Yozgat’a gitti.

DOKTARA DAYAK GÜVENLİK KAMERASINDA
Devlet memuru olduğu için açıklama yapamayacağını söyleyen Cemil Kürkçü’nün yakın çevresine, “Bir daha o hastaneye gitmeye korkuyorum. Artık Erzurum’daki görevimin başına dönmeyi düşünmüyorum. Beni dövenler serbest kaldı, ikinci bir kez gelip öldürmeyeceklerini nereden bileyim. Yediğim dayaktan dolayı konuşma güçlüğü çekiyorum. Yüzümde ciddi darp izleri var” dediği öğrenildi. Doktorun yediği dayak, hastanenin güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı. Görüntülerde önce Cevdet Kars’tan yumruk yedikten sonra tartışmaya devam ederken hastane görevlileri tarafından uzaklaştırılan doktor, daha sonra saldırganların diğer çalışanlara saldırmaya çalıştığını görünce onları korumak için tekrar servise dönüyor. Bu esnada Serkan Kars ve Erdal Kars, doktora ikinci bir kez saldırıp feci şekilde dövüyor. Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi mezunu olan Cemil Kürkçü’nün 3 yıldır Horasan Devlet hastanesinde görev yaptığı öğrenildi.


Kaynak: gazetepusula.net