Sakarya'da 112 Acil Servis Ekibine Saldırı

  29.04.2012   2557 okunma   
Sağlık çalışanlarına saldırı haberlerine bir yenisi de Sakarya'dan eklendi. Hastaneye sevk edilen alkollü şahıs, ambulansta 112 ekiplerine saldırdı. 

Geçen hafta İstanbul'da iki ayrı 112 ekibi hasta yakınlarının saldırısına uğradı. Beyoğlu ve Küçükçekmece ilçesinde gerçekleşen saldırılarda 3 sağlık görevlisi yaralanırken bir ambulansta maddi hasar meydana geldi. Bir diğer saldırıda ise İzmir'in Karabağlar ilçesinde gerçekleşti. Alkollü olduğu ileri sürülen bir kişi sağlık görevlilerine saldırdı. Olay sonrası 3 sağlık görevlisi yaralandı. 

Bu saldırılara bir yenisi de Sakarya'da eklendi. Ambulansta görevli sağlık ekibi vaka olarak aldıkları alkollü şahsın saldırısına uğradı. 

Olay, Sakarya'nın Söğütlü ilçesinde meydana geldi. Görevli 54250 kodlu ambulans, Adapazarı Kavaklar Caddesi üzerinde bir şahsın yerde yattığı ihbarı üzerine harekete geçti. Olay yerine gelen ekipler aşırı alkollü şahsı ambulansa alarak Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesine doğru yola çıktı. 

Yolda ayılan alkollü şahıs, ambulansta görevli Acil Tıp Teknisyenlerine saldırdı. Saldırıyı 112 ambulans ekibi komuta merkezine haber verdi. Bayan görevli ağlayarak yardım istedi. Yardım anonsunu alan komuta merkezi durumu polise bildirdi. İhbar üzerine hastaneye çok sayıda polis sevk edildi. Ancak sarhoş şahıs ambulans hastaneye giriş yaptığı sırada araçtan atlayarak kaçmaya başladı. Alkollü şahıs ve polis ekiplerinin arasında yaşanan kısa süreli kovalamacadan sonra şahıs hastaneden 200 metre uzakta yakalandı. 

Sakarya'da görevli bir grup 112 çalışanı ise sağlık ekiplerine yapılan saldırıları protesto etti. Sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta kurulan 112 sağlık ekiplerinin üye olduğu bir grupta saldırıları protesto eden sağlık çalışanları saldırıları mizahi bir dille eleştirdi. 

Ellerinde mutfak ve temizlik araçları ile kendilerini savunmaya çalışan 112 ekiplerinin görüldüğü resmin altında ise "Görevimiz tehlike. Risksiz birim olarak nitelendirilmekteyiz. Ama her türlü savunmayı kendi imkanlarımızla yapıyoruz" ifadeleri yer aldı. 
Grupta yapılan yorumların bir çoğunda her geçen gün artan saldırılara, uğradıkları bedensel ve psikolojik travmalara rağmen 112 Acil Servisin hala Risksiz Birim olarak kabul edilmesi eleştirildi.


Kaynak: haberler.com