Samsun'da 112 Ekibine Saldırı Eylemle Yanıtlandı

  30.04.2012   3204 okunma   
Samsun'un İlkadım ilçesinde vakaya giden 112 Acil Servis ekibi, hasta yakınları tarafından darp edildi. Saldırı Samsun'daki 112 çalışanları tarafından eylemle yanıtlandı.

Edinilen bilgiye göre, Onkoloji Servisi'nde yatmakta olan overse hastası Necmiye E.'yi (66) Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi'ne götürmek için servisten aldığı sırada hastanın eşi Abdulkadir E., ambulansa hasta ve kendisinin dışında başka kişileri de almak istedi. Sağlık görevlileri ambulansa hasta ve bir hasta yakını haricinde kimsenin alınmayacağını söyleyince hasta yakınları, Acil Tıp teknisyenleri Behice Karaman, Yasir Zorlu ve ambulans sürücüsü Tuncer Altın'a saldırdı. Darp edilen Acil Servis

görevlilerinin durumu polise bildirmesi üzerine saldırganlar gözaltına alındı. Daha sonra 112 Acil Servis ekibi, İlyasköy Polis Merkezi'ne giderek şikayetçi oldu. Sürücü Tuncer Altın, "Hasta yakını ambulansa 2 kişi binmek isteyince biz de Sağlık Bakanlığı'nın talimatı üzerine alamayacağımızı söylememize rağmen bize hakaret edip, darp ettiler. Biz de bunun üzerine şikayetçi olduk" dedi.

Ambulansa bir kişi haricinde hasta yakını alamayacaklarını söylediklerini belirten Behice Karaman, "Ben kendilerini uyardım. Ambulansa fazla kişi alamayacağımızı söylememize rağmen beni dinlemediler. Bana bile yumruk sallamaya çalıştı. O arada Yasir arkadaşımız araya girerek beni kurtardı. Normalde hasta yakını almanın hep yasak olduğunu söyledik ama biz yine her şeye rağmen bir kişi alabileceğimizi ifade ettik. Bizi dinlemediler ve darp etmeye çalıştılar. Biz de şikayetçi olduk" diye konuştu.

"Hizmetimizin karşılığı bu mu?" diye soran Yasir Zorlu ise, "Olay, arkadaşlarımızın anlattığı gibi oldu. Diyecek hiçbir şeyim yok. Teşekkür ediyoruz halkımıza" ifadelerini kullandı.

Saldırıya Tepki Olarak 112 Ekipleri Eylemde
Samsun'da 112 Acil Servis ekipleri, darp edilen arkadaşlarına destek vermek amacıyla eylem yaptı.

Darp olayının gerçekleştiği Onkoloji Ünitesi'nin önünde yapılan eyleme Samsun'daki 112 Acil Servis ekipleri katıldı.

Ekip adına basın açıklaması yapan 112 Acil Servis'ten ATT Oğuz Çevik, "112 Acil Ambulans ekibimize bugün hasta yakınları tarafından yapılan şiddeti nefretle kınıyor, 'artık yeter' diyoruz. Biz, sağlık çalışanları olarak evlerine kadar gittiğimiz, yardım elini uzattığımız, 7 - 24 saat sağlık hizmeti verdiğimiz insanlar tarafından kötü muamelenin artık bitmesini istiyoruz. Kolluk kuvvetlerinin ve yargının bizim yanımızda olduklarını hissetmek istiyoruz" dedi.

Yardım elini uzattıkları insanlardan kötü muamele görmek istemediklerini belirten Çevik, "Biz, hastalara yardım etmek istiyoruz. Hiç kimsenin bu şekildeki muamelesini hak etmiyoruz. İnsanca elimizin insanca karşılanmasını istiyoruz. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan girişimlerin yeterli olmadığı aşikardır. Vatandaş her elini kaldırdığında bir sağlıkçının canının yanmasına hatta ölümle sonuçlanmasına neden olan olaylara 'artık yeter' diyoruz. Acil sağlık hizmeti sunarken, bir de böyle insanlarla uğraşmak istemiyoruz. Can güvenliğimizin sağlanmasını istiyoruz" diye konuştu.

Yapılan basın açıklamasının ardından 112 Acil Servis ekipleri ambulanslarına binip, siren sesleriyle bugünkü darp olayını protesto ettiler.


Kaynak: haberler.com