Hekimler, Şiddete Her Salı 12:45'te Dur Diyecek

  07.05.2012   2229 okunma   
TTB Merkez Konseyi, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi talebiyle Mayıs ayı boyunca Dr. Ersin Arslan'ın bıçaklandığı gün ve saate yani her Salı saat 12:45'de bütün sağlık kurumlarında 15 dakikalık oturma eylemleri yapacak.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey'den yapılan açıklamada, Dr. Arslan'ın ölümünün ardından geçen iki haftada sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin arttığı belirtildi. Arslan'ın öldürülmesinden sonra konuyla ilgili meclis araştırma komisyonu kurulmasına karar verildiği hatırlatılan açıklamada, bunun dışında hiçbir adım atılmadığı belirtildi.

SİYAH KURDELE TAKACAKLAR
TTB hazırlıkları yürütülen Sağlık Bakanlığı Personeline Karşı İşlenen Suçlar Nedeniyle Yapılacak Hukuki Yardımın Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin yeniden gözden geçirilmesini istedi. Yönetmeliğin taşeron çalışanları kapsamadığını, hem şiddete uğrayıp hem de şüpheli konumuna konulan hekimleri kapsamıdığı vurgulandı.

TTB, BDP milletvekili Özdal Üçer'in bir hekimi darp etmesiyle ilgili BDP yetkililerinin ne yapacağının da beklendiğini bildirdi.

TTB, Mayıs ayı boyunca Dr. Ersin Arslan'ın bıçaklandığı gün ve saate (her Salı 12:45) bütün sağlık kurumlarında 15 dakikalık oturma eylemleri yapacağını duyurdu. Hekimler, eylem boyunca yakalarına siyah kurdele takacak.

Kaynak: birgün gazetesi