Antep'de özel hastane yangını: 2 hasta öldü, 5 sağlıkçı yaralı

  17.06.2018   353 okunma   

Gaziantep'teki bir özel hastanede, sabaha karşı henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Yangında 2 kişi yaşamını yitirirken, 5 hastane çalışanı da dumandan etkilendi. Hastanedeki 80 hasta ile 5 personel, kentteki çeşitli hastanelere sevk edildi. Valilik tarafından yangınla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldığı açıklandı.

Olay, saat 04.00 sıralarında, Mücahitler Mahallesi'nde bulunan NCR International Hospital 'da meydana geldi. Hastanede henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıkarken, servisler, yoğun dumanla kaplandı. Yangın ihbarı üzerine hastaneye sevk edilen itfaiye ekipleri, alevlere müdahele ederken, AFAD görevlileri ise hastaları tahliye etti. Ekiplerin müdahalesiyle söndürülen yangında, tahliye sırasında yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastalardan isimleri açıklanmayan 2'si hayatını kaybederken, 5 hastane çalışanı da dumandan etkilendi. Hastanedeki 45'i bebek 80 hasta ile 5 personel, ambulanslarla kentteki çeşitli hastanelere götürüldü.

ADLİ VE İDARİ SORUŞTURMA
Gaziantep Valiliği'nce yangınla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldığı duyuruldu. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, "Çıkan yangında binada oluşan yoğun duman nedeniyle Hastanenin Genel Yoğun Bakım Ünitesinde 25, çeşitli servislerde 10, Yenidoğan Ünitesinde 45 bebek ve dumandan etkilenen 5 hastane personeli olmak üzere toplam 85 kişi AFAD İl Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekiplerince tahliye edilerek, 112 acil servis ambulanslarıyla ilimizdeki çeşitli hastanelere sevk edilmiştir. Tahliye sırasında Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi gören 2 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Olayla ilgili olarak adli ve idari tahkikat başlatılmıştır" denildi.

AKP'Lİ VEKİLDEN AÇIKLAMA
AKP gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, gaziantep 'te özel bir hastanede çıkan ve dumandan zehirlenen 2 hastanın öldüğü yangında 4 kişinin öldüğü yönündeki sosyal medya iddialarını yalanladı. Yangında 2 hastanın öldüğüne vurgu yapan Koçer, "Türkiye'de olan bir hadiseyi, sosyal medya üzerinden istediği şekle getirmeye ve bunu yönetmeye çalışan gruplar var" dedi.

BAKAN GÜL: YANGINDAN ETKİLENME ÖLÜM SÖZ KONUSU DEĞİL
 Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, gaziantep 'te özel hastanede çıkan yangınla ilgili açıklama yaptı. Şehitkamil Devlet Hastanesi'ne götürülen hastaları ziyaret eden Bakan Gül, şunları söyledi:

"Bugün saat 04.20 sıralarında bir özel hastanede yangın çıktı. Bunu sebebi araştırılıyor. Kamuoyu bilgilendirilecektir, soruşturma devam ediyor. Anında Büyükşehir itfaiye ekipleri tarafından müdahale edilerek yangının söndürülmesi vaktinde hızlıca yapılmıştır. Hastanede tedavisi devam eden 85 vatandaşımız da tedavileri devam etsin ve dumandan etkilenmesin diye başka hastanelere tahliye edildiler. 12 tane özel ve devlet hastanelerine tahliye edilmiştir. Biz de hastaları tedavi edip durumları hakkında bilgiler alıyoruz. Hastanedeki yangından etkilenme ölüm söz konusu olmamıştır. İdari ve adli takibat devam etmektedir. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınların baş sağlığı diliyorum. Diğer hastalara ve vatandaşlara da geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Yangın eksi 3'üncü katta başlamış, neden çıktığı yönünde çalışmalar devam ediyor."

SAVCILIK: 3 KİŞİLİK HEYET OLUŞTURULDU
Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı, kentteki özel bir hastanede çıkan yangınla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada olayla ilgili 3 kişilik heyet oluşturulduğu belirtilerek, " gaziantep il merkezinde faaliyet gösteren özel bir hastahanede sabaha karşı meydana gelen yangın sonucunda hayatını kaybeden iki hasta ile ilgili adli soruşturmaya başlanılmıştır. Ölenlerin otopsi işlemleri tamamlanmış, yangının çıkış sebebinin tespiti amacıyla üç kişilik bilirkişi heyeti oluşturulmuştur. Olay tüm yönleriyle araştırılmaktadır."


Kaynak: cumhuriyet.com.tr / 17.06.2018