İzmir'de Hemşireye Tokata Sağlık Çalışanlarından Tepki Eylemi

  19.09.2012   2142 okunma   
İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Yoğun Bakım Servisi’nde görevli hemşire, yoğun bakıma giren hasta yakınlarından fiziksel ve sözlü şiddet gördü. Yoğun bakıma alınmayan bir hasta yakını hemşireye tokat attı.

Eyleme katılan ancak isminin açıklanmasını istemeyen hemşirenin aldığı darbeye bağlı boyun kısmında kızarıklıklar olduğu gözlendi. Olayın hastanede 16 Eylül günü tuttuğu nöbet sırasında yaşandığını belirten hemşire E.G olayı şöyle anlattı: "Yoğun bakımda çalışıyorum, hasta yakınlarının girmesi yasak ziyaret saatinde girmesi yasak 4. hasta yakını girdi. İtiraz ettim, ‘Dışarı çıkar mısınız’ dedim, ‘Çıkmayacağım’ dedi. Hastanın yakınları koridorda bekliyorlardı.  Üç kişi üzerime yürüdü, biri üzerime yürüdü tokat attı. Hastane polisi geldi tutanak tuttu. İki gün rapor aldım. Bu olayın peşini bırakmayacağız. Bu güne kadar şiddetin böylesiyle karşılaşmamıştım. Şiddetin durması için birilerinin ölmesi mi gerekiyor?”

“Gerekli önlemler alınmalı”
Yaşanan şiddet karşısında olaya tepkisiz kalmayan Türk Sağlık Sen  üyeleri İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde basın açıklaması gerçekleştirdi. Türk Sağlık Sen adına açıklamayı okuyan 2 Nolu Şube Başkanı Şenol Atıcı, sağlıkta yaşanan şiddet olaylarının her geçen gün artarak devam ettiğine dikkat çekerek yaşanan saldırıların sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonunu bozduğunu söyledi. Atıcı, yöneticileri duyarlı olmaya davet ederek, “ Çalışanlara yapılacak bu tür saldırıların önüne geçmek ve ya bu saldırıları engellemek için gerekli önlemleri almalıdırlar. Güvenli ve huzurlu bir yerde görev yapmak sağlık çalışanlarının da hakkıdır” diye konuştu.

“Bakanlığa başvurduk”
Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin asgari seviyeye indirilmesi için caydırıcı ve etkin cezaların yer aldığı bir mevzuat değişikliğine gidilmesi için Sağlık Bakanlığı’na başvurduklarını dile getiren Atıcı sözlerine şöyle devam etti, “Bakanlıkla tüm sivil toplum örgütlerinin bir araya getirilerek ortak bir çalışma yapılmasını istedik. Fakat ne yazık ki şimdiye kadar somut bir adım atılmadı. Yaşanan bu vahim olaylar sonrasında artık herkes şapkasını önüne koymalı, düşünmeli ve harekete geçmelidir”


Kaynak: egetelgraf.com