İzmir Dikili'de Doktora Bıçaklı Saldırı

  22.09.2012   2787 okunma   
İzmir'in Dikili İlçesi'nde Devlet Hastanesi Genel Cerrahı Uzmanı Dr. Uğur Neşet Demir, bıçaklı saldırıda yaralandı. İzmir Tabip Odası ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Dr. Demir'e yapılan saldırıyı kınadı.

Dikili Devlet Hastanesi Genel Cerrahı Uzman Dr. Uğur Neşet Demir, bugün saat 09.00 sıralarında, acil servise gitmek üzere koridora çıktığında yanına 70 yaşındaki B.A., geldi. “Siz doktor Uğur Bey misiniz?” diye soran B.A., birşey danışacağını belirtip, bu sırada yanında getirdiği bıçağı aniden Demir'e doğru sallamaya başladı. Geri kaçarak kendini korumaya çalışan Demir, son darbenin bacağına isabet etmesi üzerine yaralandı. B.A., bu sırada çevredeki hasta yakınları tarafından etkisiz hale getirildi.

3 YIL ÖNCE AMELİYAT ETMİŞ
Polise teslim edilen B.A.'nın Dr. Demir tarafından 3 yıl önce Bergama Devlet Hastanesi'nde ameliyat edildiği öğrenildi. Demir'in durumunu iyi olduğu, hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirildi.

SALDIRIYA TEPKİ
İzmir Tabip Odası, saldırının ardından yaptığı yazılı basın açıklamasıyla saldırıyı kınadı. Tabip Odası Başkanı Dr. Suat Kaptaner'in, olayın hemen ardından saldırıya uğrayan Dr. Demir, Dikili Devlet Hastanesi Başhekimi Tufan Çolak ve İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan ile görüştükten sonra, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak ve Dikili Cumhuriyet Başsavcı Vekili Kerem Arslan'a yaşanan üzücü olayla ilgili bilgi verdiğini belirtilen açıklamada, yetkiler göreve davet edildi.

Açıklamada ayrıca, “Bıçağın kemiğe dayandığı noktadayız. Şiddet nedeniyle yaşamını kaybeden meslektaşlarımızın acısı devam etmekteyken, ülkemizin her yerinden hekime ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet haberleri gelmeye devam ediyor. Özellikle hastalarımız ve hasta yakınları, sağlık alanında yaşadıkları bütün sorunlardan, hekimler başta olmak sağlık çalışanlarını sorumlu tutuyor. Dolayısıyla, tepkilerini, sorunları esas çözme sorumluluğu olan makamlar yerine karşılarındaki beyaz gömleklilere yöneltiyorlar. Bir önemli etken, ne yazık ki, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın Sağlıkta Dönüşüm Projesi'nin yarattığı her sorunun kamuoyuna yansımasını önlemek için, özellikle hekimleri hedef göstermesi ve bu yaklaşımı devam ettirmesidir” denildi.

Saldırganın en ağır şekilde cezalandırılmasının da istendiği açıklamada, Salık Bakanı Akdağ'a hekimlere yönelik şiddetin önlenmesi konusunda Türk Tabibler Birliği'nin bu konudaki kanun önerisinin TBMM'de kabul edilmesini sağlaması çağırısında bulunuldu.

SES İzmir Şubesi'de Dikili Devlet Hastanesi'nde, yaklaşık 50 kişinin katıldığı basın açıklaması yaparak, Demir'e yapılan saldırıya tepkilerini dile getirdi.


Kaynak: bugun.com.tr