İstanbul'da Nisan-Ağustos Arası Hekime Yönelik Şiddet Kronolojisi

  02.10.2012   2141 okunma   
Nisan-Ağustos 2012 tarihleri arasında hekimlere yönelik olarak İstanbul Tabip Odası kayıtlarına geçen 39 şiddet olayı yaşanmış. Olaylar hikayeleri ile birlikte aşağıda yer alıyor.

1. 19 Nisan 2012 tarihinde, Dr. Ersin Arslan’ın öldürülmesini protesto yürüyüşüne katılmak için hastaneye giderken, doktor olduğunu anlayan bir kişi kendi arabasından inerek İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi’nde görev yapan hekime saldırmıştır. Torpido gözünden bir şeyler almaya çalıştığını fark eden asistan hekimlerin müdahalesiyle kişi etkisiz hale getirilmiştir. 

2. 20 Nisan 2012 tarihinde,  Özel Dr. Sadık Ahmet Hastanesi’ne ambulans ile getirilen ve yolda vefat eden hastanın yakınları, hastalarının ölümünden hastaneyi sorumlu tutarak, kesici ve delici aletlerle hastaneyi basmıştır. Bu hastanede görevli hekimler polikliniklerinden kaçarak kapalı bir yere sığınarak kendilerini koruyabilmişlerdir. 

3. 20 Nisan 2012 tarihinde, Beyoğlu’nda silahla yaralama olayına giden 112 Hızır Acil’de görevli sağlık ekiplerine yaralının yakınları “geç geldiniz” diyerek saldırmış, görevliler kaçarak kurtulabilmişlerdir. 

4. 20 Nisan 2012 tarihinde, Küçükçekmece’de bir hastaya giden 112 görevlileri, hastanın yakınları tarafından sözlü saldırıya maruz kalmışlardır. 

5. 25 Nisan 2012 tarihinde, Kartal Eğitim Araştırma Hastanesi Ortopedi Kliniği’nde görev yapan bir hekim, odasının çok sayıda hasta ile dolması nedeniyle tüm hastaların dışarı çıkmasını ve orada beklemelerini söylemiş. Bunun üzerine tahlil sonuçlarını göstermek üzere orada bulunan bir hasta, önce tahlil sonuçlarını hekimin yüzüne fırlatmış, daha sonra çantasından çıkardığı tabancayı hekimin alnına dayamıştır. Saldırgan, özel güvenlik görevlilerince etkisiz hale getirilmiştir. 

6. 27 Nisan 2012 tarihinde, Bakırköy Devlet Hastanesi Ortopedi Kliniği’nde sıra beklemeyerek öncelikli muayene olmak istemesi üzerine bunun olamayacağın kendisine söylenmiş. Bunun üzerine hasta öfkelenerek, “boşuna doktor vurmuyorlar” diyerek tehditlerde bulunmuştur. Oradaki bir hekimin gel vur o zaman demesi üzerine “vuracağım, vuracağım” demiştir. 

7. 03 Mayıs 2012 tarihinde, Haydarpaşa Numune Eğitim Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Klinik Şefi hekimin kadın hastaların yatmış olduğu odada bulunan erkek refakatçiye çıkmasını söylemesine rağmen ısrarcı olan hasta yakını, “yeter ulan” diyerek hekime tokatla saldırmıştır. 

8. 09 Mayıs 2012 tarihinde,  Maltepe 17 Nolu  Aile Sağlığı Merkezi’nde görev yapan bir hekim hastası hakkında bilgi alırken ortada durdukları gerekçesi ile başka bir hasta tarafından fiziki saldırıya maruz kalmıştır. Aynı ASM’de görev yaptığı diğer hekimin hastası olduğunun öğrenilmesinden sonra ve her geldiğinde olay çıkarması sebebiyle  birlikte hastanın Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edilmesine karar verilip, sevk işlemi gerçekleştirilmiştir. Ancak, öğleden sonra ASM’ye gelen hasta her iki hekime de “tevekkeli boşuna öldürmüyorlar sizi” benzeri tehditler ederek hakarette bulunmuştur. 

9. 9 Mayıs 2012 tarihinde, muayenehanesinde görev yapan bir hekim, yüzündeki çıbanların tedavisi için gelen hastaya bir merhem vermiş, geçmediği takdirde bir hastaneye başvurmasını söylemiş. Ancak aradan 6 ay geçtikten sonra hastanın kuzeni olduğunu iddia eden kişi hastanın öldüğünü ve bunun sorumlusunun hekim olduğunu söyleyerek, ödemiş oldukları 60 TL’lik muayene parasını geri istemişler. Hekim, durumu uzatmamak için parayı iade etmiş, ancak ertesi gün aynı kişi tekrar gelerek bu defa 600 TL vermesini, aksi halde kendisini karakola götürerek dövdüreceğini ve ömrünü hastanelerde geçireceğini söyleyerek tehdit etmiştir. 

10. 09 Mayıs 2012 tarihinde, Prof. Dr. N. Reşat Belger Beyoğlu Göz Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne çocuklarını muayeneye getiren bir kadın, hasta muayenesini engelleyecek şekilde davrandığı için kendisini uyaran hekime “senin saçlarını yolacağım, ağzını burnunu kırarım, benim paramla maaş alıyorsun” diyerek ağır küfürler etmeye başlamıştır. Asistan doktorun araya girmesiyle kişi dışarı çıkarılmıştır. 

11. 11 Mayıs 2012 tarihinde,  Cuma sabahı, bel ve bacak ağrısı şikâyeti ile Zeytinburnu 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’ne gelen hastanın muayenesini yapan hekim,  hastaya kas gevşetici reçete edeceğini söyleyince hasta ısrarla Lasonil yazmasını söylemiş. Hekim, bu ilacın hastanın rahatsızlığıyla ilgisi olmadığını bu nedenle yazamayacağını söyleyince hasta, “sen benim aile hekimimi değil misin? Yazmak zorundasın” diyerek ısrarına devam etmiş. Bunun hekim, hastanın istediği ilacı yazamayacağını, eğer isterse kendisinin eczaneden satın alabileceğini söylemiş. Bunun üzerine hasta bağırarak odadan çıkmış ve diğer bekleyen hastaları da ajite etmeye çalışmış. ASM çalışanları, eğer hekiminden memnun değilse ASM’deki başka bir hekime gidebileceğini veya başka bir ASM’ye kaydını yaptırabileceği bilgisini vermiş. Hasta bağırıp çağırmaya devam ederek ASM’yi terk etmiş ve birkaç saniye sonra geri dönmüş “Gaziantep’te öldürülen hekime acımıştım. Ama siz bazen canınıza susuyorsunuz” diyerek ASM’den ayrılmıştır.

12. 14 Mayıs 2012 tarihinde, Bezmi Alem Vakfı Üniversitesi Plastik Cerrahi Kliniği’nde parmak kesisi nedeniyle opere edilen ve ayaktan tedavi durumunda olan yirmili yaşlardaki hasta, klinik hekimlerinin hastaları vizit ettiği sırada, öncelik isteyerek kendisine bakılmasını talep etmiştir. Hekim, hastaya şu an vizit olduğu ve vizit bittikten sonra yapılacak kontrol ile hastanın taburcu edilebileceğini söylemiştir. Bunun üzerine hasta ve yakınları giderek artan tonda bağırmaya ve hakaret etmeye başlamış. Hekim, durumu izah etmeye çalışırken önce hasta ve hemen ardından da yakınları orada bulunan doktorlara yumruk ve tekmelerle saldırarak darp etmişler. Daha sonra olaya müdahale eden hastane güvenliği saldırganları karakola teslim etmiştir.

13. 19 Mayıs 2012 tarihinde, Kartal’da Acil Yardım İstasyonu’nda görevli 112 doktoru, ambulans önüne park eden kişileri uyardığı için saldırıya uğramıştır.  Burnu iki yerinden kırılan ve kafasında şişlikler oluşan hekim,  Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınarak, 10 günlük iş göremez raporu almıştır. 

14. 24 Mayıs 2012 Perşembe günü, ehliyet raporu almak için Kâğıthane Gürsel
 Aile Sağlığı Merkezi’ne gelen hastaya, Dr. Özcan ŞAHİN tarafından yapılan muayene sonrasında görme probleminin fark edilmesi üzerine bir göz doktoruna gitmesi gerektiği söylenmiş. Hasta ısrar edince Dr. ŞAHİN, bu durumda rapor veremeyeceğini, mutlaka bir göz doktoruna görünmesi gerektiğini söyleyince hasta bağırmaya başlamış ve ASM’den uzaklaşmış. Öğleden sonra bu kez annesiyle ASM’ye gelen hasta aynı talebinde ısrar edince Dr. ŞAHİN’nden aynı yanıtı almış. Tekrar bağırıp çağırmaya başlayan hasta, Dr. ŞAHİN’e çevresinde bir şeyler bulup atmaya çalışmış. Bu saldırısı da engellenince ASM’den ayrılmış ve peşinden gelen ve resmi görevleri olan yakınları, tehdit içerecek şekilde problemin çözülmesi gerektiğini ifade etmişler. Dr. ŞAHİN’in raporu düzenlememesi üzerine, ASM’deki diğer hekim tarafından hastaya rapor verilerek gönderilmiş.

15. 27 Mayıs 2012, tarihinde,  döner bıçağı kesisi nedeniyle 15-16 yaşlarında bir hasta 2 yakını ile birlikte Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik Cerrahi Acil’ine giriş yapmış ve o gün görevli hekim tarafından muayene edilmiştir. Muayene sonrasında damar kesisi olmadığı anlaşılan hasta eli sarılarak, acil müdahale bekleyen diğer hastaya dönmüştür. Kısa bir süre sonra bu hastanın yakını olan 8-9 kişilik bir grubun gürültüsünü uyaran hekime, bu guruptan bir kişi yumrukla saldırmıştır. Gözü moraran hekime darp raporu düzenlenmiştir. 

16. 11 Mayıs 2012 tarihinde kalp krizi nedeniyle İ.Ü. Kardiyoloji Enstitüsü'ne getirilen ve ameliyat edilen hastanın Yoğun Bakım sürecinde durumunun kötüleşmesi ve sonucunda vefatı üzerine, hasta yakınları Yoğun Bakım Servisi'nde olay çıkararak camları kırmış, sorumlu hekimin odasının kapısını kırarak odayı dağıtmışlardır.

17. 30 Mayıs 2012 tarihinde Koşuyolu Yüksek İhtisas EAH Acil Servis nöbeti sırasında göğüs ağrısı şikâyeti ile başvuran hastanın kan tahlili girişini yapabilmek için ismini sorduğunda tam olarak anlayamayınca tekrarlamasını rica etmiştir.  Bunun üzerine hasta "sen kim oluyorsun bana ikinci kez adımı sorabiliyorsun, bir kerede algılayamıyor musun, odun musun sen, sizin gibi doktorlara yapılan her şeyi hak ediyorsunuz, sizi boşuna öldürmüyorlar" şeklinde bağırarak hakaret etmiştir. 

18. 06.Haziran 2012 tarihinde Prof. Dr. Mazhar Osman Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları EAH başhekimi tarafından çağırılan hekim, kendisi hakkında SABİM hattına şikâyette bulunulduğu, şikayette bulunan kişinin, psikiyatrik tedavisi nedeniyle kendisinden rapor istediği ancak hekimin bunu kabul etmediğini, bu nedenle şikayetçi olduğunu ve hekimin öldüreceğini söyleyerek telefonu kapatmıştır. SABİM görevlileri ise hastane başhekimliğini arayarak bu gelişmeyi bildirmiş ve ÖNLEMİNİZİ ALIN demiştir. 

19. 11.06.2012 tarihinde, öğleden sonra baktığı hasta tetkik sonuçlarını sormak için Dermatoloji Polikliniği’nde görev yapan başvurmuş. Dr. Evren TURGAY ARISOY’un tarzını beğenmediğini söyleyen hasta, önce tehditte bulunmuş, hakaret etmiş ve sonunda fiziksel şiddet uygulamış. Dr. ARISOY poliklinikte yalnız olduğu için beyaz kodu dahi arayamamış. Çevredeki hasta yakınları tarafından polise haber verilmiş ve saldıran uzaklaştırılmış.
 
20. 12.06.2012 tarihinde görev yaptığı 12 Haziran Salı 2012 tarihinde görev yaptığı Beşiktaş Merkez ASM’ye gelen bir kişi, babasının perkinson hastası olduğunu ve ilaç yazdırmak istediğini söyleyince hekim, bu ilacın yeşil reçete ile verildiğini, elinde hiçbir belge/rapor olmadan bu ilacı yazamayacağını, ayrıca hastanın kendisinin gelmesini söylemiş. Bunun üzerine kişi terbiyesiz, Allah belanı versin vb. hakaretler etmeye başlamış, muayenehaneden çıktıktan sonra koridorda da diğer hastaların bulunduğu bir ortamda hekime hakaret etmeye devam etmiş. 

21. 13 Haziran 2012 Çarşamba günü Haseki EAH’de görev yapan asistan hekim nöbet devri sırasında, aynı zamanda hastanenin mikrobiyoloji laboratuvarında görevli olan Nurtap BOYDAK çocuğunu muayene için getirmiş ve ne zaman bakılacağını sormuş. Asistan hekim, genel durumu iyi olan hastaya nöbet devrini yapar yapmaz 5 dakika içinde bakacağını söylemiş. Muayenenin geciktiği gerekçesiyle hasta yakını hekime hakaret etmiş. 15 Haziran 2012 Cuma günkü nöbeti sırasında tekrar çocuğuyla Acil’e gelen kişi, bu sefer “başına kötü şeyler gelebilir” gibi cümlelerle tehditler savurmaya başlamış. Acil’e gelen hasta nedeniyle yerinden kalkan hekimin önünü kesip kapıyı kapatarak “sana Çarşamba günü geri zekalı demiştim. Şimdi tekrarlıyorum, sen tam bir geri zekâlısın. Söylediklerimi ispatla da görelim” diyerek hakaretlerine devam etmiş.

22. 14.06.2012 tarihinde Sultangazi Lütfiye Nuri Burat ASM’de aynı kurumda görevli ama izinli olan hekimin hastası, aynı kurumdaki diğer hekime başvurmuş. Ancak hekim, hastaya bakamayacağını, kendi doktoruna başvurması gerektiğini söylemiş fakat hasta yakını, hastanın kustuğunu, acil olduğu için bakması konusunda ısrar etmiş. Hekim, hastanın acil olmadığını ve bakamayacağını belirtmiş. Hasta gittikten sonra hastanın eşi doktorun odasının kapısına gelerek küfür etmiş.

23. 20 Haziran 2012 tarihinde Büyükçekmece Devlet Hastanesi’nde görev yapan hekim muayene ettiği hasta yakını tarafından hakarete uğramış. Hekim savcılığa başvurarak şikayetçi olmuş. 

24. 22 Haziran 2012 tarihinde İstanbul EAH’de görevli hekim asansörün gelmesini beklerken bir hasta yakını hekimi iterek asansöre binmeye çalışmış. Hekim yavaş davranmasını söyleyince hasta yakını sesini yükselterek bağırmaya ve küfretmeye başlamış. Sesi duyan diğer hasta yakınları olay yerine gelerek hekime darp etmişler. Hekimin eli kırılmış. 

25. 22.06.2012 tarihinde Özel İlke Hastanesi Dahiliye Polikliniğine muayene sırasında bekleyen hasta, fazla beklediğini söyleyerek koridorda kargaşa çıkarmış ve hastane görevlileri ile tartışmış. Televizyon haberlerinde verilen sağlık çalışanlarına şiddet haberlerinden herkesin ders çıkarması gerektiğini söylemiş ve kısa bir süre sonra, hastanenin başka bir katında hasta muayene eden ve polikliniğe inen hekime “okumuşsun ama adam olamamışsın” diyerek hakaret etmiş. Son günlerde tırmanan şiddet olaylarının ne kadar yerinde olduğunun anlaşıldığını söyleyerek gözdağı vermiş.
 
26. 23.06.2012 İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniği Acil Servisi’ne getirilen, yakınlarından alınan bilgiye göre yaklaşık 15 yıldır psikoz tanısıyla izlenmekte olan Sabri Serhat Büyükavcı, bina girişinde karşılaştığı nöbetçi doktoru çakı ile bacağından yaralamış, çevredekilerin derhal müdahale etmesiyle durdurulabilmiş. Durum tutanak tutularak hastane polisine bildirilmiş, polis şahsın sakinleştirici verilmesi nedeniyle konuşamamasından dolayı yakınlarında ifade almış, olayı nöbetçi savcılığa bildirmiştir. Ancak görevli polis memurları nöbetçi savcının olayın adli bir sorun olduğunu işlem yapılmaması gerektiğini söylediğini belirterek tutanakla olay yerinden ayrılmışlardır. Söz konusu olay şahsın cezai ehliyeti olamasa bile görevli memuru yaralama durumu söz konusu olduğundan adli bir olaydır ve yasal süreç nöbetçi savcının keyfi kararıyla başlatılmamıştır. 

27. 09.07.2012 tarihinde Okmeydanı EAH kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine gelen bir hasta, randevu alamadığının test yaptırması ve ilaç yazdırması gerektiğini söyleyerek muayene olmak istemiş. Bunun üzerine kendine bir kağıt yazılarak bankoya gönderilmiş ve barkod alması sağlanmış muayene sırasında test yaptırması gerektiği ve ondan sonra ilaç yazılabileceği söylenerek gönderilmiş. Bir süre sonra yeniden gelen hasta test sonuçlarını 3 saat sonra çıkacağını, bu kadar süre bekleyemeyeceğini söyleyerek ilacının yazılmasını istemiş. Kendisine, test sonucunu görmeden ilacı yazamayacakları söylenince: “yazmak zorundasınız, benim paramla okudunuz, benim paramla maaş alıyorsunuz diyerek ilgili hekimin üzerine yürüyerek saldırmaya çalışmış. Bunun üzerine orada bulunan asistan hekim beyaz kod vererek güvenliği çağırmaya çalışmış. Hastanın hakaretleri ve saldırganlığı artmaya başlayınca hekim kapıyı açarak güvenliği çağırmış. Bunun üzerine hasta dışarı çıkmak için kapıya yönelmiş ve hekimin yanağına yumruk atmış. Çıkarken de hekime yönelik “ seni dışarıda bekleyeceğim, evini öğreneceğim, seni öldüreceğim. Ben psikiyatri hastasıyım” diyerek tehditlerde bulunmuş. 

28. 12.07.2012 tarihinde Bakırköy Dr. Sadi Konuk EAH-Avcılar Polikliği’nde görev yapan hekime muayene olmak isteyen hastanın “eşek gibi bakacaksın” diyerek hakarette bulunmuş.

29. 18.07.2012 tarihinde Marmara Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi’nde görevli Gana uyruklu As. Dr. Adem İSAKA, mesaiye başlamak üzere hastaneye gittiğinde, daha sonra yakınlarının o gün hastanede vefat ettiğini öğrendiği yaklaşık 30 kişilik bir hasta yakını grubunun saldırısına uğramış. Hasta yakınları Dr. İSAKA’nın doktor olduğunu anlar anlamaz üzerine saldırmışlar ve darp etmişler. Dr. İSAKA başı dahil vücudunun her yerine darbe almış. Çekilen BT sonucunda başında kanama türü herhangi bir problem olmadığı ortaya çıkmış. Ancak sol kolu askıda ve vücudunun her yerinde morluklar olduğunu ifade ediyor. Tutanak düzenlenmiş ve rapor alınmış. 

30. 22.07.2012 tarihinde Elazığ’dan İstanbul’a gelen felçli hasta ile yakınları İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji polikliniğine başvurmuş. Hastayı karşılayan hekim, hastaya olayın ne zaman gerçekleştiğini sormuş. Hasta yakını da hekime, “Sanan ne, bizim özel hayatımız sizi ilgilendirmez vs.” ifadeler kullanmış. Ardından hekime sözlü olarak tacize devam etmiş, durumu fark eden güvenlik görevlileri müdahale ederek şahısları uzaklaştırmış.

31. 25.07.2012 tarihinde Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Hastalıkları EAH Nöroloji Acil servisinde görev yapan hekim, 112 Acil Ambulansı ile getirilen hastanın yakınlarının kalabalık olması ve çok gürültü yapmaları nedeniyle ortak bölümde bulunan veznedarın hasta yakınlarını uyarması, bir kişi dışında diğerlerinin dışarı çıkmalarını söylemesi üzerine hasta yakınları veznedara saldırmışlar As. Hekim odasında hasta bakarken dışarıdaki gürültüyü duyunca odadan dışarı çıkmış. Kavgayı ayırmaya çalışınca bu kez de hasta yakınları asistan hekime saldırmışlar ve darp etmişler. Hastane polisi gelerek saldırganları uzaklaştırmış. 

32. 26.07.2012 tarihinde Özel İstanbul Bölge Hastanesi’nde Geniz eti ameliyatı sırasında hastanın dişinin yerinden çıkması üzerine, hastanede görevli diş hekimi ameliyata katılarak dişi yerine takmış. Daha sonra hastanın diş tedavisinin yapılması için özel bir hastane ile anlaşılmış ve masrafların Özel Bölge Hastanesi tarafından karşılanacağı ifade edilmiş. Diş tedavisi devam eden hastanın hastaneyi değiştirmek istemesi ve parayı elden tahsil talebi üzerine yapılan araştırmada, hastanın sadece ameliyatta çıkan dişi değil diğer dişleri ile ilgili de tedavilerin yaptırıldığı ortaya çıkmış. Hatta hasta yakını yapılmamış tedavinin de parasını istemiş. bunu kabul edemeyeceklerini daha önce belirledikleri hastanede gerçek rahatsızlığın tedavisinin sürmesi durumunda masrafları karşılamaya devam edeceklerini söyleyince ilgili hekimin yüzüne karşı ve cep telefonuna gönderdiği mesajla hakaret ve tehditte bulunmuş.

33. 30.07.2012 tarihinde Beyoğlu 2 Nolu ASM’de görevli bir hekime kayıtlı olan aile yaklaşık 1 yıldır problemler yaratıyormuş. ASM’ye gelen hasta eşi, eşine ilaç yazdırmak istediğini söyleyince hekim, hastanın kendisini görmeden ilaç yazamayacağını, yarın ev muayenesine çıkacağını isterlerse yarın gelip evde hastayı görerek ilaç yazabileceğini ifade edince, kişi “eşek gibi yazacaksın, eğer yazmazsan şimdi oğullarımı arayacağım görürsün” diyerek tehdit etmiş

34. 04.08.2012 tarihinde Esenyurt’ta iki grup arasında çıkan kavga sonucunda Saat 22.30 civarında, Esenyurt Devlet Hastanesi’ne 112 Acil Ambulansı ile getirilen 8 hafif yaralı hastadan üç tanesi, kendilerine acil müdahale edilmediği gerekçesiyle (triaja göre sarı) sağlık çalışanlarına bıçakla saldırmış. Ancak herhangi bir yaralama gerçekleşmemiş. Bunun üzerine sağlık çalışanları bir süre güvenli bir yerde saklanmış. Bir süre sonra güvenlik görevlilerine saldıran hastalar, daha sonra kendilerini bıçaklamaya başlamış ve hastaneyi terk etmişler.

35. 05.08.2012 pazar günü ise 23.00 de yine iki grubun kavgası sonucu yaralananlar da Esenyurt Devlet Hastanesi Acil Polikliniği’ne getirilmiş,  kendilerine acil müdahale edilmedikleri gerekçesiyle sağlık çalışanlarına saldırmış, sağlık çalışanları da güvenli bir yere saklanarak saldırıyı bertaraf edebilmişler.

36. 14.08.2012 Salı günü randevu alarak muayenehaneye eşiyle birlikte gelen eski hastası, 2003 yılında doğumunu ilgili hekimin yaptırdığını, doğumdan sonra bebeğin epilepsi hastası olduğu ve nörolojik rahatsızlıklarının bulunduğu, bunun doğum sırasında yapılan hatadan kaynaklandığını, bu güne kadar çocuklarına 4 ev parası masraf yaptıklarını ve hala yapmaya devam ettiklerini, bu nedenle yaptığı masrafları ödemesini talep etmişler. Hekim, doğumun sezaryen ile olduğunu, operasyondan kaynaklanan herhangi bir sorunun bulunmadığını ifade edince, hastanın eşi hakaret ve tehditlerde bulunmaya başlamış. Ardından kapı ve duvarları tekmeleyip yumruklamaya başlamış. Gürültüye gelen sekreteri odaya girince ona saldırmış ve elindeki poşetle vurmuş ve hekimi itmiş. Muayenehanede ciddi bir arbede yaşanmış. Daha sonra muayenehaneyi terk ederken, apartman içinde ve çıktıktan sonra caddede yüksek sesle hakaret ve tehditlerine devam etmişler. 

37. 09.08.2012 tarihinde babası Gaziosmanpaşa Hatice Canbaz ASM’de görevli hekimin hastası olan ve cezaevinden çıkmış olan hasta yakını, bir hafta önce ölen babasının ölümünden hekimi sorumlu tutarak, hekime saldırmış ve darp etmiş. ASM’de görevli diğer doktorlar araya girerek saldırganı uzaklaştırmışlar. Ancak hasta yakını uzaklaşırken “eğer burada kalırsan seni öldüreceğim” diyerek tehdit etmiş. Bunun üzerine öğleden sonra ASM kapatılmış. Görevli hekimler can güvenliği sağlanmadan ASM’yi açmama kararındalar.

38. 17.08.2012 tarihinde Özel Balıklı Rum Hastanesi’nde Genel Cerrahi  Kliniği’nde müdahale edilen bir hastanın yakını, ödenmesi gereken ücret ile ilgili bir anlaşmazlık yaşanınca problem çıkarmış. Bu sırada Acil nöbetinde olan hekim tartışma sesleri duyması üzerine hasta yakınının bulunduğu yere gitmiş. Bu sırada hasta yakını orada bulunan tüm çalışanlara ve hekime saldırmış. Hekim ile bir sağlık memuruna darp etmiş. Aynı zamanda orada bulunan birçok eşyayı dağıtmış belgeleri yırtmış. 

39. 01.09.2012 tarihinde Haydarpaşa Numune EAH’de hastayı muayene eden hekim, hastanın başında fazla insan bulunduğunu, sadece bir kişinin kalması gerektiğini, bu durumda muayene edilemeyeceğini söyleyince hasta yakınları, tahlil kâğıtlarını hekime atarak hakaret etmişler. Hekim, hastayı muayene etmeye başlamış ve güvenlik görevlilerini çağırmış. Bu sırada hasta yakınları hakaretlerine devam etmişler. Muayenesini tamamlayan hekim hastanın yanından ayrılırken küfür edilince şikâyetçi olacağını söylemiş. Bunun üzerine hasta yakınları hekime fiziksel şiddet uygulayarak darp etmişler.