Denizli'de Hemşireyi Döven Hasta Yakını Kadına Gözaltı

  07.10.2012   2261 okunma   
Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Servisi'nde tedavi gören kızının serumuyla ilgilenmediğini ileri sürdüğü hemşire Emine Karakoç'un saçını çekip, döven 35 yaşındaki S.K. gözaltına alındı.

Denizli'de yaşayan S.K., bugün sabah saatlerinde ishal olan kızını Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Servisi'ne götürdü. Serum takılan kız tedaviye alındı. Bir saat kadar sonra serumun bitmesi üzerine S.K., iddiaya göre hemşire Emine Karakoç'tan değiştirmesini istedi. Ancak, bu sırada başka bir hasta ile ilgilenen hemşire Karakoç S.K.'nin bu isteğini yerine getirmedi. Bunun üzerine sinirlenen S.K., hemşireyi saçından çekip, yumruklamaya başladı. Hasta yakınlarının haber vermesi üzerine gelen güvenlik görevlileri S.K.'yi etkisiz hale getirip, hastane polisine teslim etti. Darp raporu alan hemşire Karakoç'un şikayetçi olması üzerine S.K., gözaltına alındı.

SALDIRIYI KINADI
Denizli İl Sağlık Müdürü Dr. Erdoğan Taş, hemşire Karakoç'a yapılan saldırıyı kınadı. Saldırıya uğrayan hemşireye her türlü desteğin verildiğini belirten Taş, "Bakanlığımız tarafından bu tür şiddet eylemlerine karşı hukuki, idari ve yapısal tedbirler artarak devam etmektedir. Bu kapsamda yürürlüğe giren 'Alo 113 Beyaz Kod' uygulamasında kayıtlara geçen bu olay adli mercilere intikal ettirildi. Ayrıca müdürlüğümüzün hukuk bürosu tarafından da personelimize gereken destek veriliyor. İnsan sağlığının korunması ve hayatının devamı için zaman ve mesai mefhumu gözetmeksizin, 7 gün 24 saat özveri ile görevini ifa eden sağlık çalışanlarının şiddet eylemlerine maruz kalması son derece üzüntü verici. Saldırıya uğrayan sağlık personelimize acil şifalar diliyorum" dedi.

Tabip Odasından Saldırıya Tepki
Denizli Tabip Odası tarafından yapılan yazılı açıklamada, hemşirenin maruz kaldığı bu şiddetin hangi gerekçe ile olursa olsun kabul edilemez olduğu belirtilerek, travma geçiren hemşire E.K.'nın psikiyatri servisinde tedavi altında bulunduğu kaydedildi.

Sağlıkta yaşanan şiddetin önüne geçmesi gereken yetkililerin gereken hassasiyeti göstermediğini belirten Denizli Tabip Odası, hasta hakları, sağlıkta dönüşüm mazeretleriyle olayların önünün kesilemediğini ve önlemlerin alınmadığını kaydederek, "Hemşire arkadaşımıza yapılan bu saldırının son olmasını diliyor, yetkilileri sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz" açıklaması yaptı. 


Kaynak: stargazete.com, haberler.com