İstanbul'da Eylül Ayı Hekime Yönelik Şiddet Olayları Kronolojisi

  17.10.2012   1993 okunma   
Eylül ayında hekimlere yönelik olarak İstanbul Tabip Odası kayıtlarına geçen 4 şiddet olayı yaşanmış. Olaylar hikayeleri ile birlikte aşağıda yer alıyor.

1. 01.09.2012 tarihinde Haydarpaşa Numune EAH’de hastayı muayene eden hekim, hastanın başında fazla insan bulunduğunu, sadece bir kişinin kalması gerektiğini, bu durumda muayene edilemeyeceğini söyleyince hasta yakınları, tahlil kâğıtlarını hekime atarak hakaret etmişler. Hekim, hastayı muayene etmeye başlamış ve güvenlik görevlilerini çağırmış. Bu sırada hasta yakınları hakaretlerine devam etmişler. Muayenesini tamamlayan hekim hastanın yanından ayrılırken küfür edilince şikâyetçi olacağını söylemiş. Bunun üzerine hasta yakınları hekime fiziksel şiddet uygulayarak darp etmişler.

2. 06 Eylül 2012 tarihinde Ümraiye EAH Aile Hekimi Asistanı hekimin acil nöbeti sırasında acile bir hasta 3 gündür halsizlik şikâyetiyle gelmiş. Kan şekeri, tansiyon, ateş vb. tüm tetkiklerin yapılması sonucunda tüm değerlerin normal çıkması üzerine asistan hekim hastaya ertesi gün polikliniğe gelerek Acil'de yapılamayan hormon ve kan tahlillerini yaptırmasını istemiş. Bunun üzerine hasta kendisine serum takılmasını talep etmiş. Serumun bu durumda takılamayacağını, tansiyonu yükseltebileceğini, tansiyonu düşük ve ağızdan beslenemeyen insanlara serumun takılabileceği açıklamasından sonra giden hasta, yaklaşık 10 dk. sonra eşiyle birlikte gelmiş. Hastanın eşi serum takılması konusunda ısrarcı olunca aynı açıklamayı eşine de yapmış. Bunun üzerine bu kişi küfür ve tehditler savurmaya başlamış. Güvenlik görevlileri gelip çıkarırken de küfür ve tehditlerine devam etmiş.

3. 9 Eylül 2012 tarihinde Ümraniye EAH Aile Hekimi Asistan hekim, Acil Servis Dahiliye Sarı Alan'da nöbetteyken, hasta ve yakını içeri girerek giriş kağıtlarını hekimin önüne atmışlar. Hekimin, hasta ve yakınını uyarması üzerine sözlü hakaretlerine maruz kalmış. Güvenlik görevlileri araya girince hasta ve yakını uzaklaştırılmış. Daha sonra yerel bir gazetede hasta yakını tarafından yazılan bir haberde hekimin adı-soyadı-hastane ismi yazılarak hedef gösterilmiş.

4. 19 Eylül 2012 tarihinde Dr. Lütfi Kırdar Kartal EAH,i Ortopedi ve Travmatoloji Acil Nöbeti tutan hekimin hasta muayenesi sırasında odaya giren bir kişi hastalarının durumunun muayene ettiklerinden daha acil olduğunu, hemen hastalarına bakılmasını istemiş. Bunun üzerine hekim, muayenesi bittikten sonra hastalarına bakacağını söyleyince odadan çıkmışlar ve dışarıda küfürlü bağrışmaya başlamışlar. Baktığı hastaları gönderdikten sonra bu hastayı muayene için çağırmış ve muayene sırasında neden küfür ettiklerini sorunca hasta ve hasta yakını 2 kişi küfür etmeye devam etmiş ve hekime saldırmışlar. Bunun üzerine güvenlik gelerek saldırganları odadan çıkarmış.