Tokat'da Sağlıkçıya Şiddete Para Ve Hapis Cezası

  10.11.2012   2006 okunma   
Tokat'ta Devlet Hastanesi'nde görevli hemşirelere ve güvenlik görevlilerine tehditte bulunduğu ve saldırdığı gerekçesiyle hakkında dava açılan 38 yaşındaki Ali Rıza Soryel, 2 yıl 1 ay hapis cezası ve 16 bin TL para cezasına çarptırıldı.

Tokat'ın Reşadiye İlçesi'nde oturan evli Ali Rıza Soryel, 6 ay önce rahatsızlanarak Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada dahiliye bölümünde tedavi gören Soryel, nöroloji servisinde yatan bir yakınını, görevlilere bilgi vermeden ziyaret etmek istedi. Durumu fark eden hemşeriler, bu ziyaretin uygun olmadığını söyledi. Bunun üzerine Soryel ile hemşireler Ş.D. (38) ve İ.A. (37) arasında tartışma çıktı. Çıkan tartışmada 2 hemşireye hakaret ettiği iddia edilen Ali Rıza Soryel'e hastane güvenlik görevlisi İ.A. (33) müdahale etti. Müdahale sırasında güvenlikçiye de hakaret ederek saldırdığı ileri sürülen Soryel hakkında hemşireler ve güvenlik görevlisi suç duyurusunda bulundu. Soryel hakkında Tokat 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

2 YIL BİR AY HAPİS CEZASI
1'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen dava bugün sonuçlandı. Memur- Sen'e bağlı Sağlık- Sen Şube Başkanı Suat Mantar, duruşmanın ardından davanın sonucunu basın mensupları ile paylaştı. Mantar, Hastanede yatmakta olan bir hasta bilgi vermeden kendi servisinden başka bir servise gidiyor. Arkadaşlarımız hastanın kendi servisine gitmesini istiyor. Bunun üzerine bu kişi, hemşire arkadaşlarımıza hakaret ediyor. Hakaret edilmemesi için hastanedeki diğer görevli arkadaşlar uyarması üzerine bu kez uyaran kişilere fiziksel şiddet uyguluyor. Daha sonra bu mahkemeye intikal etti. Mahkeme sonucu da hemşire arkadaşımıza hakaret ettiğinden dolayı 16 bin TL para cezası ve hastanedeki çalışanlarımıza fiziksel şiddet uygulandığından dolayı 2 yıl 1 ay hapis cezası ile cezalandırılmıştır dedi.

Mantar, sağlık çalışanlarına yapılan saldırının cezasız kalmamasından dolayı mutlu olduklarını söyledi.


Kaynak: haberler.com / 08.11.2012