Adana'da Hekime Hasta Yakını Saldırısı

  10.11.2012   1988 okunma   
Adana'nın Kozan ilçesinde Devlet Hastanesi Semt Polikliniğinde görevli Dr. Işık Doğan Yılmaz, bir hasta yakınının saldırısına uğradı.

Olay, dün Tufanpaşa Mahallesi Kanal Sokak üzerinde bulunan Kozan Devlet Hastanesi semt polikliniğinde meydana geldi. İddiaya göre, diş çektirmek için kardeşi ile diş polikliniğine gelen Nursen Ü. isimli bir kadın, "Niçin kardeşimin dişini çekmiyorsun ?" diyerek kadın doktorun üzerine yürüdü, hakaret ederek kolundan tutarak dışarı çıkmasını istedi.

Dr. Işık Doğan Yılmaz İHA muhabirine yaptığı açıklamada, "Günlük poliklinik sırasında hasta bakarken sırası gelen bir hasta içeriye girdi. Onu muayene ettim, muayene ile ilgili diş hekimlerinin anlayacağı bir pürüz çıktı. O sırada bana bağırarak niçin kardeşimin dişinin çekilmediğini sordu. Bende iltihap var çekemem dedim, İzah etmeye çalıştım O sırada içeriye girerek beni dinlemedi. Üzerime yürüdü. Birden bağırmaya başladı. Sen bu dişi çekeceksin sen doktor değil misin gibi saygısız ibareler kullandı. Ben de bunun üzerine odayı terk etmesini söyledim. Dışarı çıkmasını söyledim. Dışarı çıkmayacağını belirterek benim kolumdan tutarak çekmeye çalıştı. Beni odadan dışarı atmaya çalıştı. Psikolojik olarak tamamen çökmüş durumdayım. Fiziksel şiddet bir yana sözlü saldırıya maruz kaldım. Bir hekim olarak bunu hak etmediğimi düşünüyorum" dedi.

"Son zamanlarda hastalar hekimlere karşı ve özellikle de bayan hekimlere karşı daha acımasız davranabiliyorlar" diyen Yılmaz, "Bunun sebebinin de doktorların güvenli bir ortamda çalışamadığıdır. Herkes bir birinden görerek örnek mi alıyor bilmiyorum ama bize kaşı haksız yere hakaret haksız yere bağırmalarının artmasından bizler mutsuzuz. Güvenilir ve mutlu bir ortamda çalışmak istiyoruz. Hastalarımıza bu şekilde bakmak istiyoruz. Hastalarımıza güzel bilgileri de veriyoruz. Buna rağmen böyle tepkiler, davranışlar görünce artık dayanılmaz hale geliyor" dedi.

Dr. Işık Doğan Yılmaz, Kozan Devlet Hastanesine giderek rapor aldığı ve şahıstan şikayetçi olduğunu belirtti.

Kozan Devlet Hastanesine diş polikliniğine gelen polisler, darp ettiği belirtilen Nursen Ü.'yü gözaltına alarak ifadesinin alınması için Emniyet Müdürlüğüne götürdü. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.


Kaynak: haberler.com / 10.11.2012