Sağlıkta Şiddet Durmuyor, Alev Alev Büyüyor! Ankara Keçiören Kardeşler ASM’de Hekime Şiddet!

  15.05.2019   1813 okunma   

Ankara Tabip Odası Yönetimi Malatya’da ve Ankara’da gerçekleştirilen sağlıkta şiddet olaylarına ilişkin bir açıklama yaptı.

Ankara Tabip Odası üyelerinden oluşan bir heyet şiddete uğrayan Dr. Cuma Kurttekin’i çalıştığı ASM’de 13.05.2019 Pazartesi günü ziyaret etti. Geçmiş olsun dileklerini ileten heyet; ATO hukuk bürosu olarak da destek verileceğini bildirdi.

Sağlıkta Şiddet Durmuyor, Alev Alev Büyüyor!
Ankara Keçiören Kardeşler ASM’de Hekime Şiddet!

Malatya İsmet İnönü Tıp Fakültesi Beyin Cerrahi Kliniği öğretim üyelerinden Prof. Dr. S. Çağatay Önal’ın odasının kundaklanması sağlıkta şiddetin geldiği son noktanın ve yakıcılığının göstergesidir.
Bu akıl almaz şiddet olayı ile eş zamanlı olarak Ankara Keçiören Kardeşler ASM hekimi Dr. Cuma Kurttekin de, gerekçesiz rapor isteyen bir hastanın talebini kabul etmediği için önce sözel, ardından cana kasteden ciddi fiziksel şiddete uğramıştır. Saldırgan önce ağır tehdit ve küfürler savurarak çıktığı ASM’ye sonra tekrar dönerek hekim arkadaşa saldırmış ve muayene masasına yatırarak darp etmeye ve boğazını sıkarak boğmaya çalışmıştır. Personel ve diğer hastalar tarafından engellenen saldırgan bir yandan da sözel saldırılarına devam etmiştir. Beyaz kod veren Dr. Kurttekin hastaneye giderek darp raporu almış, olayın faili şahıs ise ifadesi alınarak serbest bırakılmıştır.
Günden güne dozu artan sağlıkta şiddet vakalarına mevcut yasalar engel olamadığı gibi, Malatya İnönü Tıp Fakültesinde olduğu gibi bu şiddet olayları boyut değiştirerek direk cana kasteden vahşete dönüşmektedir. TTB’nin önerdiği şiddet yasasının Sağlık Bakanlığınca acilen gündeme alınması ve sorunun çözümünde Bakanlığın mutlaka hekim örgütleri ile iş birliğinde olması gerekmektedir.
Biz de Ankara Tabip Odası olarak şiddetin önlenmesine yönelik mücadelemize devam ederken şiddet mağduru hekimlere destek sunmaya devam edeceğiz.
Artık güvencesiz ortamlarda çalışmak ve sıranın bize gelmesini beklemek istemiyoruz.
Malatya İsmet İnönü Üniversitesi Öğretim üyesi S. Çağatay Öcal’a ve Ankara Keçiören Kardeşler ASM hekimi Cuma Kurttekin’e geçmiş olsun derken, en acımasız suçlardan olan kundaklama aşamasına gelen şiddeti kınıyor ve çözüm için TTB’nin önerdiği şiddet yasasının çıkarılmasını, şiddeti doğuran sağlık politikalarının gözden geçirilmesini, sistemin sorunlarının sağlıkçılara maledilerek mesleki itibarsızlaşmadan kaçınılmasını talep ediyoruz.

Ankara Tabip Odası

Yönetim Kurulu

kaynak: ato.org.tr/13.05.2019